Stav nouze a přenos bohoslužeb po internetu

Milí přátelé, sestry a bratři,

na základě vyhlášení stavu nouze a doporučení Synodní rady Českobratrské církve evangelické, abychom do odvolání zrušili bohoslužby, jsme se domluvili na tom, že budeme bohoslužby vysílat přes internet v časech, které byly oznámeny v časopise (sborovém dopisu). Živé vysílání běží v dobu konání bohoslužeb (kromě svátků v neděli v 9.30h) obvykle v neděli na tomto kanále:

(kanál se jmenuje Sbor evangelické církve Valašské Meziříčí)

Děkujeme br. Pavlu Bartoňovi, který pro náš farní sbor již před časem živé vysílání (hardwarově i softwarově) kompletně opatřil, a Synodní radě ČCE, která přes Diakonické a rozvojové projekty (z restitučních náhrad) realizaci podpořila.

Prosíme členy i přátele našeho farního sboru, aby sledovali přenos bohoslužeb přes internet. Kdo ze starších lidí nemá internet, může bohoslužby sledovat s mladšími členů své rodiny nebo sledovat pravidelný nedělní rozhlasový přenos bohoslužby, který zprostředkovává Český rozhlas Vltava v neděli od 9.00. Pro nadcházející neděle se připravují vysílání z: • Římskokatolické církve (15.03.) • Jednoty bratrské (22.03.) • Římskokatolické církve (29.03.) • Bratrské jednoty baptistů (05.04.) • Římskokatolické církve (10.04. – Velký pátek) • Církve československé husitské (12.04. – Velikonoční neděle) Na Velký pátek připravuje také Česká televize přímý přenos bohoslužby z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze Strašnicích (10.04. od 10.00 na ČT 2).

Starší členy sboru, kteří pravidelně chodí, se budeme snažit kontaktovat telefonicky, někteří se již ozvali sami. Kdo přesto přijde, nebude vykázán, předpokládáme, že i když se tato informace k někomu nedostane, tak se nás nesejde ani více než 10 osob. Tzv. vítací služba, kterou je ochoten převzít br. kurátor, bude dohlížet na to, aby počet těch, kteří by do kostela vstoupili, nepřesáhl 30 osob. Na doporučení Městského úřadu, který nás kontaktoval, si nebudeme podávat ruce, ale pozdrav vyjádříme úklonou.

Odkládá se sborové shromáždění. Jeho termín bude opět tři týdny předem oznámen v době, kdy už bude shromažďování opět povoleno.

Sdělení Synodní rady k nouzovému stavu z 12.3. je zde: https://www.e-cirkev.cz/…CR/index.htm

Synodní rada ve své „Reakci na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví nařízené k 10. 3. 2020“ (k nařízení o zákazu shromažďování nad 100 osob) navíc píše: Synodní rada se připojuje k poděkování Psychosociálního intervenčního týmu ČR ze dne 4. března 2020: Chceme poděkovat všem, kdo se rozhodli postarat se o sebe a druhé a nepodlehnout strachu. Usnadňují tak život sobě i dalším lidem kolem. Myslíme na lidi v karanténě, na jejich blízké, na zdravotníky s novou zátěží ochranných oděvů; na lidi na úřadech, ve školách, v hromadné dopravě a ve službách, kteří dál chodí do práce a starají se o běžné fungování země nebo o to, aby se druhým dobře žilo; na lidi, kteří nadále pečují o svoje děti či sousedy nebo o náhodné kolemjdoucí. Děkujeme věcně informujícím novinářům; lidem, kteří při nakupování trvanlivých potravin myslí též na druhé; děkujeme autorům vtipů na internetu; dětem a dospělým schopným prožívat okamžik i lidem, kteří myslí na připravenost.

Děkujeme Vám, že toto opatření respektujete. Samozřejmě budeme sledovat další postup a nařízení vlády ČR. Možná v této situaci poznáme, jak nám reálné společenství církve chybí. Možná objevíme to, co naši předkové, kterým se říkalo „Písmáci“ – jak je důležité také doma a v soukromí číst Bibli a vnímat ji jako živé Boží slovo, kterým k nám Bůh promlouvá. Po společném sledování bohoslužeb v rodině se nemusíme rozejít jako po bohoslužbách v kostele, ale můžeme debatovat o tom, co nás oslovilo. Můžeme pokračovat v přímluvách konkrétněji, zavolat někomu, kdo je sám, apod.

Doufáme, že se všem potřebným dostane adekvátní lékařské péče. Za zdravotníky i za všechny, kdo zajišťují jakékoli služby pro druhé, se budeme modlit. A věříme, že se snad brzy opět sejdeme i u stolu Páně.

Srdečně zdraví

Martin Fojtů, kurátor