Od Monte Carla k TWR

Monte Carlo (jedna ze čtyř částí Monackého knížectví), kdo by se tam nechtěl podívat. Daňový ráj, casina a okruh pro formule 1. Ale nejen o tom jsme si povídali na sborové neděli 26. 4. s ředitelem TWR Alešem Bartoškem.


Je to také místo, kde za druhé světové války Hitler nechal vystavět rádiové vysí-lačky pro nacistickou propagandu. Naštěstí byl poražen a nestihl je použít. Jsou velice dobře zamaskované a nejdou hned tak najít. Vysílačky stojí již na francouzském území asi 1000 m nad mořem. Na satelitních snímcích jsou již patrné, ale musíte vědět, kde je hledat. Nedaleko je i golfové hřiště, kde při dobrém odpalu můžete míček lovit v moři nebo na pláži.

Vysílat křesťanské programy v českém jazyce začal Otakar Vožeh, který v roce 1968 emigroval a zakotvil v Monaku. První krátké vstupy v českém jazyce se vysílaly na krátkých vlnách právě rádia Monte Carlo. Otakar Vožeh neměl zkušenosti s přípravou rozhlasových pořadů, přesto mu byla hned od začátku svěřena příprava sedmi patnáctiminutových pořadů týdně. Tyto relace se vysílaly na krátkých vlnách dvakrát denně, v dopoledním a večerním bloku. Jejich tvorbě se po nějaké době začali věnovat také Bedřich Vožeh a Luboš Křesina.

S postupem času vznikala potřeba nových a čerstvých příspěvků do vysílání. Do přípravy pořadů se zapojilo mnoho z těch, kdo žili v zahraničí, ale podařilo se také zorganizovat síť, která začala zabezpečovat materiály z Československa. Klíčovou roli sehráli kazatel Miloš Šolc starší se svým synem, německý technik Helmut Menzel, který zpočátku v Československu nahrával a nahrané materiály s několika dalšími mi-sijními pracovníky převážel přes hranice. Později se nahrávání ujal Jiří Dedecius z Brna, který nahrával ve svém domě. Z těch, kdo na tvorbě spolupracovali, zmiňme alespoň hudební skupinu bratří Pospíšilových a Luboše Hlavsu, Jiřího Hurtu nebo Marii Frydrychovou. Ke známějším relacím patřily Kompas, který nahradil původní Euroclub, a Pravé učednictví. V té době byl také osloven sbor Aleše Bartoška, zda by v tomto ne-byl nápomocen. Sbor si na to netroufal, ale Aleš se přihlásil a po práci chodil vypomáhat v technických věcech kolem natáčení. Pracoval tehdy jako kontrolor výstupní kvality pro domácí potřeby.

Postupem času začal i sám některé pořady připravovat, i když to nebylo pro něj jednoduché.

Politická změna na přelomu 80. a 90. let umožnila práci TWR přímo v České republice. 10. září 1990 byla česká redakce TWR registrována pod názvem Trans World Radio, Českomoravská křesťanská rozhlasová misie, zkráceně TWR-CZ.

V roce 1997 byla otevřena nová budova TWR v Brně. V současnosti je v provozu 24 hodinové vysílání společně se slovenskou redakcí.

Rádio TWR, alias Rádio7, můžete naladit jedním z následujících způsobů:

  • Radio 7 vysílá rovněž digitálně na satelitu ASTRA 3A (pozice 23,5° východně), paket Slovaklink, stanice Radio-7, symbolová rychlost: 27,5 Msymb/s; FEC: 2/3; frekvence: 12565,0 MHz; polarizace: horizontální, SID:8025, APID:1925, NID:3, TID:3015.
  • Radio 7 je dostupné i v některých sítích kabelové televize – je potřeba prozkoumat nabídku nebo zjistit možnosti u vašeho provozovatele.
  • Radio 7 je dostupné na internetu. Třeba přes webové stránky www.play.cz
  • také je dostupné na mobilech s patřičným technickým a softwarovým vybavením.

Více na stránkách www.twr.cz

Václav Fuksa

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.