Evangelický toleranční kostel z Huslenek ve skanzenu v Rožnově

20. června tohoto roku byla odpoledne slavnost v nově postaveném dřevěném tolerančním kostele v horské dědině ve skanzenu v Rožnově.

I přes deštivé počasí se celý zaplnil. Hostem byl i Synodní senior Joel Ruml, zpíval seniorátní pěvecký sbor. Vytvořila se moc pěkná atmosféra. Na webových stránkách píší o tomto kostelu:

V areálu Valašské dědiny se nachází evangelický toleranční kostel. Jedná se o vědeckou rekonstrukci původní roubené stavby, vybudované na základě právní normy Tolerančního patentu (r.1781), umožňujícího v českých zemích praktikování i nekatolických vyznání. Jednoduchá halová konstrukce s valbovou střechou, absence věže se zvony, podomácky vyráběné vybavení, užití levných stavebních materiálů a samotné umístění na okraji vesnice tak v našem muzeu reprezentuje sakrální architekturu, jejíž realizace byla omezena řadou zákazů. Kostel, jenž se v Huslenkách jako modlitebna využíval od roku 1786, musel být pro špatný technický stav stržen už na konci 19. století. Přesto nám jeho stavba dokládá obohacení náboženského života, jehož se po staletích útrap dostalo na Valašsku silně zastoupeným evangelickým obcím.